Egy korabeli hamis és egy eredeti 1920-as 1000 koronás összehasonlítása.
Hamisítvány: | |
|
|
Eredeti: | |
|
A korabeli sajtóból többet is megtudhatunk erről a hamisítványról, a Dunántúl 1922. június 28. száma a következők írja:
Hamis ezer koronások Pécsett
Pécs. június 27. — Pécsett mindössze nyolc hónapja vannak forgalomba a magyar államjegyek, de ez az idő is elég volt arra, hegy hamisítványok is akadjanak belőlük. A hamisítványokból eddig két különböző készítményű ezer-koronás került hatósági pénztárba. Az egyik a városi sertések eladásából származott és Szieberth Antal főpénztáros azonnal észrevette. A hamisítvány B10 sorozatú és 893601 számú. Papíranyaga puhább, kiállítása, nyomása ellenben durvább a valódi pénznél. A pénz két oldalán levő cirádák különösen Szent István arcképénél a satírozás durvább és vastagabb mint az eredetinél, emiatt az arc durvább, a korona mellett pedig a gyöngyök nem láthatók.
A sarkokon és fenn a középen a pávaszem körüli cirádák nem tiszták. Könnyen észrevehető a hamisítványon, hogy az alapszínen levő erezést a nyomás után színes tintával esetlenül szembetűnő módon rajzolták rá. Gyorsan szembeötlő az is, hogy a svájci nyomda jegye a bankjegy alsó szélén középen nagyobb mint a valódi államjegyen. Kevésbé tiszta az alaprajz erezése és a keretezés is elmosódó és durvább is.
Könnyen megkülönbözteti a hamisítványt az eredetitől két szövegbeli hiba is. Ezek közül az egyik mindjárt az első sorban található. A szöveg kezdetén a hamisítványon az államjegy szó után hiányzik a vessző az ötödik sorban pedig a valamint után egy felesleges vessző van. A szöveg nyomtatása is sokkal durvább és vastagabb és maga a nyomtatott szöveg nem lehetett szorosan kizárva, mert a sorok kissé dűltek. A hátlapon a színezés sokkal halványabb és az erezésen is lát ható, hogy kézzel készült, tehát durvább és elmosódó.
Az Új Barázda című lap 1922. szeptember 23. számában pedig a következőkkel találkozhatunk:
Miről lehet felismerni a hamis ezreseket?
A békéscsabai állatvásáron egyik kupecnél a rendőrség hamis ezer koronást talált és megállapította, hogy több ilyen van forgalomban. Ez a bankjegy abban különbözik a valóditól, hogy a szövegben „Ez az államjegy" szavak után a vessző hiányzik s ugyancsak nincsen pont lejjebb, az „1920“ évszám után. A hátlapon lévő, különböző nyelveken irt értékjelző szavak után hasonlóképpen hiányzik a pont. Amíg végül a valódi bankjegyen Szent István koronájáról hét gyöngyszem csüng alá, addig a hamisítványon a gyöngyök száma mindössze három. Az ország összes hatóságai erélyes nyomozást indítottak a hamis bankjegyek felkutatására.
-KP